aeracja trawnika kielce

Wiosenna Regeneracja Trawnika – Aeracja

Kolejnym krokiem w wiosennej regeneracji trawnika jest przeprowadzenie aeracji.
Zabieg ten można wykonywać nawet kilka razy w ciągu trwania sezonu. Odstępstwem tu mogą być nowe trawniki przy założeniu, że ich podłoże zostało przygotowane we właściwy sposób i problem komplikacji gleby i jej przepuszczalności nie miał możliwości jeszcze wystąpić.
Urządzenia i maszyny przeznaczone do aeracji usuwają wykroki gleby lub ją nakłuwają, tworząc w ten sposób system nakłuć i/lub otworów, przez który wilgoć i składniki odżywcze roślin mogą być pobierane do gleby. Aeracja zapewnia również szereg benefitów takich jak:

  • Zmniejsza zagęszczenie gleby
  • Poprawia wymianę gazową w glebie
  • Poprawia pobieranie nawozów, co pomaga zminimalizować spływ składników odżywczych
  • Wzmacnia korzenie trawy, co prowadzi do zdrowszego wyglądu trawnika
  • Poprawia sprężystość murawy
  • Pewnym stopniu kontroluje warstwę filcu
  • Poprawia ogólną kondycję gleby

Szybki i łatwy dostęp do wody i powietrza jest uznawany za konieczność w naprawie uszkodzeń darni spowodowanych przez ubite gleby. Wiosna to jeden z lepszych okresów na napowietrzanie/aerację. Zalecany rodzaj sprzętu będzie zależał od wielkości i wykorzystania obszaru. Aeratory są dostępne w różnych rozmiarach, od małych, ręcznych wideł z zębami rurowymi po duże, ciągnione ciągnikiem, zdolne do napowietrzania dużych obszarów w stosunkowo krótkim czasie. Jak już było to wspomniane na początku zabieg aeracji można wykonywać wiele razy w trakcie okres wegetacyjnego, jednak w zależności od typu gleby oraz intensywności użytkowania trawnika zabieg ten powinien być wykonywany nie rzadziej niż co 3-4 lata. Dla osób które chciałby skorzystać z usługi aeracji, Baza Profesjonalistów prowadzi zapisy na przeprowadzenie zarówna aeracji jak i wszystkich niezbędnych zabiegów wiosennej regeneracji trawnika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *