W powietrzu już widać że zbliża się wiosna, wielu osób zadaje pytanie od czego zacząć pracę z trawnikiem.
Jak zawsze został przygotowany dla was poradnik jakie prace w jakim terminie i jak wykonać. Niestety poradnik okazał się tak długi, że musi być podzielony na poszczególne kroki.
Jest to pierwszy krok z siedmiu jakie zostały dla was przygotowane.1. Badanie Gleby
W przypadku badania gleby poznanie jego pH należy uznać za absolutne minimum, ponieważ sama ta tylko informacja pomoże nam przygotować i wprowadzić odpowiednie kroki w celu ewentualnej korekty odczynu pH w trakcie trwania sezonu. Utrzymanie właściwego odczynu pH gleby ma duże znacznie dla prawidłowego rozwoju trawnika. Wynika to z faktu, że niektóre pierwiastki potrzebne do prawidłowego rozwoju są słabiej przyswajane przy zbyt wysokim, lub zbyt niskim pH. Aby otrzymać wiarygodny wynik badania zalecamy do skorzystania z usług lokalnego OSCHR (koszt badania podstawowego to 13,50 PLN)
Optymalny odczyn pH dla trawników gazonowych to 5,5 – 6.5 (odczyn sprawdzany w KCl) lub 6 – 6.8 (odczyn sprawdzany w H2O)Dla osób które chciałby wprowadzić swój trawnik na wyższy poziom dobrze jest wykonać badanie gleby z określeniem zawartości pierwiastków w glebie.
Badanie takie można wykonać 60 dni (dla gleb lekkich i średnich) i 90 dni (dla gleb ciężkich) po ostatnim zastosowaniu nawozów. Posiadając takie wyniki mamy dokładne informacje o chemicznym stanie naszej gleby. Daje to możliwość określenia jakiego / jakich pierwiastków brakuje w glebie do prawidłowego rozwoju trawnika. Badania takie są też podstawą do ułożenia zbilansowanego planu nawożenia trawnika. Należy pamiętać, że również w przypadku trawników Prawo minimum Liebigama swoje zastosowanie i czynnik/pierwiastek/minerał, którego jest najmniej działa ograniczająco na roślinę.
W celu przygotowania próbki gleby pobiera się ja z kilka / kilkunastu miejsc z obszaru trawnika. Najwygodniej jest to zrobić przy użyciu laski Egnera. Próbki powinny być pobierana z głębokości 10 – 15cm, w miarę możliwości wolne od zanieczyszczeń stałych, masy zielonej i korzeni trawnika. Próbkę w ilości około 500g przesyłamy / zawozimy szczelnie zapakowaną (np. w woreczku strunowym) do lokalnej stacji OSCHR.
Warto dodać informację o rodzaju badań jakie nas interesują (badania ogrodnicze, nie rolnicze), czyli: analiza podstawowa pH, N-NO3, P, K, Ca, Mg, zasolenie oraz dodać informację że jest to z przeznaczeniem na przydomowy trawnik gazonowy (koszt badania to około 55 PLN).
Przyjęte zakresy normy pierwiastków dla trawników gazonowych:
Azot NO3 w mg/l 100-150Fosfor P w mg/l 40-80Potas K w mg/l 125-200Magnez Mg w mg/l 50-100Wapń Ca w mg/l 1000-2000Chlor Cl w mg/l <100Zasolenie w g NaCl/l <1Mając już wyniki badań z stacji OSCHR możemy jest przyrównać do przyjętych norm i wyraźnie zauważyć, którego elementu brakuje lub jest nadmiar w glebie dla naszego trawnika. Wynik badania gleby jest również podstawą do przygotowania indywidualnie zbilansowanego planu nawożenia. W celu uzyskania takiego planu można się zgłosić do Akademia Zdrowego Trawnika.